Mersis No Nedir, Ne İşe Yarar

Mersis no nedir, ne işe yarar sorularınıza Mersis numarası sorgulama sitemiz olan Mersis.org adresinden cevap bulabilir, Mersis no nasıl alınır öğrenebilirsiniz.

Mersis Nedir?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi yani MERSİS, ticaret yapan tüzel kişilerin tüm kayıtlarının bir yerde tutulması ve bu kayıtların diğer ticaret yapan kişilerle paylaşılmasına yarayan bir sistemdir. MERSİS işlemleri, internet üzerinden online yapılabilmektedir. Buda kullanıcılara büyük bir kolaylık getirmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen ve hayata geçirilen bir sistemdir.

Ticaret yapan her firmanın 16 haneli kendine özgü bir MERSİS numarası vardır. Bu 16 haneli numara ile  Gümrük  ve Ticaret Bakanlığının sitesine giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

MERSİS No Ne işe yarar?

5 sene öncesine kadar bir firmanın ticaret sicil kaydını öğrenebilmek, hala aktif mi, firma borçları var mı, gibi birçok ticaret yapabilmeniz için önemli kriter olan konuları öğrenebilmeniz için o firmanın Türkiye sınırları içinde bulunan Ticaret Sicil Müdürlüklerinde bulunan kayıtlarını tek tek incelemeniz ve bu kurumlardan bilgi talebinden bulunmanız gerekmekteydi. MERSİS sistemi hayata geçirildikten sonra bu işlem artık çok kolay. MERSİS numarası, fatura, fiş, irsaliye ve şirket evraklarında bulunmak zorundadır. MERSİS numarasını bildiğiniz bir firmanın bilgilerine çok kolay ulaşabilirsiniz.  Bu sayede firma araştırma sürecinden kazanmış olursunuz.

MERSİS sisteminin getirilmesi ticari hayatta güvenin tekrar iyileşmesini sağlamıştır. Doğru bilgilerin düzenli bir şekilde tutulması bazı denetlemelerin internet üzerinden yapılmasını sağlamış ve bu sayede ekstra denetim masraflarından firmalar kurtulmuştur.

MERSİS numarasını bildiğiniz bir firmanın bilgilerini incelemek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet adresi http://mersis.gumrukticaret.gov.tr ya da 444 8 482 nolu müşteri hizmetleri numarasından ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
Mersis No Nedir, Ne İşe Yarar
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir