Mersis (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi)

Mersis (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır sorularınıza Mersis.org üzerinden cevap bulabilir, Mersis kayıt ve giriş yapabilirsiniz.

MERSİS numarasının 01 Ocak 2014 tarihi itibariyle fatura, irsaliye, fiş vb. gibi evraklarda zorunlu olarak yazılmasına ilişkin kanunun çıkarılması ile birlikte herkesi o dönemde MERSİS numarası nedir, nasıl bulacağız, MERSİS numarasını nereden alacağız gibi bir telaş sarmıştı. Her ne kadar o zamandan bu zaman çok vakit geçmiş olsa da halen MERSİS numarası nedir ne işe yarar gibi konularda bilgi sahibi olmayanların sayısı olanların sayısından fazla desek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Bizlerde bu konuda sizleri bilgilendirmek adına detaylı araştırmalar yaparak çok geniş bir konu olan MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) nedir genel olarak bilgi verecek ve alt konumuz olarak MERSİS no sorgulama nasıl yapılır konusunu işlemeye çalışacağız.

MERSİS; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, tüzel kişiliklerin ve ticari işletmelere kimlik kazandırmak ve bunu dijital platforma aktarmak, yine tüzel kişiler ve ticari işletmeler ile ilgili olarak anında bilgi paylaşımını sağlamak ve yine bazı işlemlerin online olarak yapılmasını sağlamak amacıyla bir proje olup uzun adı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi ‘dir. Devletimiz e – devlet anlayışı kapsamında kısa sürede oldukça yol almıştır. Birçok bakanlık işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirmek adına projeler ortaya koyabilmek için adeta birbiri ile yarışmaktadır. Bunlara MERNİS sistemi (İçişleri Bakanlığı -Nüfus Sistemi, UYAP (Adalet Bakanlığı – Ulusal Yargı Ağı Projesi), POLNET (İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü), vs. birçok sistemi örnek sayabiliriz.

MERSİS sistemi ile ilgili genel bilgi verdikten sonra diğer konumuz olan MERSİS no sorgulama işlemine geçelim… MERSİS no sorgulama yapmak için öncelikle MERSİS sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. MERSİS sistemine giriş için de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘na ait www.gumrukticaret.gov.tr adresinden MERSİS bölümüne tıklayarak gelen ekrandan kullanıcı adı ve şifre yazılması ve girişe tıklanması suretiyle yapılmaktadır. yapabiliyoruz.

Aramak istemeyenlerin MERSİS sistemine giriş için direkt olarak BURAYA tıklamaları yeterli olacaktır.

Giriş yaptıktan sonra sırasıyla;

1- Firma Arama bölümüne girin.

2- MERSİS numarası aranılan şirketin adını (tüm ünvanı yazmanıza gerek yoktur) yazıp ara butonuna tıklayın.

3- Karşımıza çıkan ekranda çıkan şirketler arasından aradığımız şirketi bulmak olacaktır. Şirketi bulduktan sonra şirketle ilgili bir sürü bilgi karşımıza çıkacaktır. Bu bilgilerden birisi de ilgili şirkete ya da tüzel kişiliğe ait 16 haneli MERSİS numarası olacaktır.

Yine küçük bir tavsiye olarak; aradığınız şirketle aynı ismi taşıyan birçok şirket olabileceği için bilgiler bölümünden şirketin bağlı olduğu ilgili Ticaret Sicil Müdürlüğü ‘nü görebileceğinizden bunu kontrol edip, aradığınız şirketin o şirket olup olmadığına emin olabilirsiniz.

MERSİS no sorgulama işlemi ekranına ulaşmak için link verip, sizlerin işini biraz daha kolaylaştıralım. BURAYA tıkladıktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra sorgulama yapabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir