Mersis Giriş

Mersis giriş sistemi sayesinde şirketlerin ve özel şahıs ticareti ile uğraşanların ticaret sicili işlemlerinin ve bürokratik işlemleri en kısa sürede online olarak tamamlamanızı sağlar. Daha önceleri ticaret ile uğraşan kişilerin Ticari Sicil Müdürlüklerinde yapmış olduğu işlemler giriş sistemi sayesinde internet ortamında yürütülerek yapılan veri tabanı sistemidir. Giriş sisteminde şirketlerin kuruluşu için gerekli işlemler, şirketlerin ilan işlemleri, şirketlerin tescilleri ile ilgili ilanların elektronik ortamda daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Bu altyapı sayesinde haberleşme, kırtasiye ve personel gibi gerekli ve masraf içeren tüm gereklilikleri ortadan kaldırarak bütçenizde tasarruf sağlamanıza yardımcı olurken ayrıca işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

2014 yılında Türk Ticari Kanununun yasalarında yapılan değişikliklerle şirket ve kişisel ticaret alanlarının resmi evraklarında Mersis numarasının kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Bundan dolayı her limited şirketi ve bireysel olan ticaret kurumları giriş sistemini kullanmak zorundadır.

Mersis giriş sistemini yapabilmek için gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın şirketleri ve kişisel Ticaret kurumlarına Vermiş olduğum 16 haneli numara ile internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir.

Mersis sistemi üzerinden işlem yapmak veya belgelerinizi sorgulamak istiyorsanız giriş sistemine kayıt olarak kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sistem, sizlere bir çok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan biride Mersis e-imza sistemidir. Giriş için Mersis e-imza ile giriş yöntemini de kullanmanız mümkündür. Mersis e-imza ile giriş yapabilmek için öncelikle geçerli olan bir sertifikaya sahip e-imzaya sahip olmanız gerekmektedir.

Mersis giriş sisteminde ticari sicil işlemleri yapabilmek için öncelikle firma yetkilisinin Mersis sistemine kayıt olması gerekmektedir. Bunun için Gümrük Ticaret sitesinin resmi sayfasına girerek kayıp bölümüne giriş yaparak kaydınızı tamamlamalısınız.

Mersis girişler için geçici numaralarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sistemde özellikle dikkat edilmesi gerekenlerden biri de limited şirketlerin ve bireysel olan ticari kurumların Mersis numaraları birbirinden farklıdır. Bireysel olan ticaret kurumlarının Mersis numaraları T.C. numaraları ile başlayarak sonunda 00012 gibi numaralar bulunmaktadır.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
Mersis Giriş
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir