Mersis Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Merkezi sicil kayıt sistemi ile aynı kısaltılmış adı ile Mersis, 2012 yılında yayınlandıktan sonra gümrük ve ticaret bakanlığının yürütülmesi ile 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilmiş bir projedir. Mersis projesi kayıt dışı ekonomi ile mücadele Eylem planı arasındaki en temel projedir. Mersis projesinde amaçlanan her işletmeye kendine ait diğer başka hiçbir işletmede bulunmayan bir mersis numarasının tahsis edilmesidir. Bu numara ile işletmeler veritabanları üzerinden bütün bilgilerini depolayabilecek ve buralardan bulunabileceklerdir. Mersis numarası limited, anonim ve şahıs şirketlerine verilen bir numaradır. 16 haneli sayı dizisinden meydana gelmektedir. Her şirketin vatandaşların sahip olduğu T.C. kimlik numaraları gibi sahip olduğu numaralardır. Bu numara sistemi ile usulsüz işlemler ve sahtekarlıkların en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Mersis numarası sayesinde işletmeler bilgilerini tek bir noktada toplayacaklar ve bilgilere ulaşmakta oldukça kolay bir hal alacaktır. Mersis numarası kullanmak artık zorunlu hale gelmiştir. İşletmeler fiş, irsaliye ve fatura gibi evraklarında mersis numarasını kullanmak zorundadırlar. Eğer kullanmaz iseler bunun cezasını bulunmaktadır.

Merkezi sicil kayıt sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız bu değişiklikler ve tescil başvurularında şirket yetkilisine ait elektronik imza gerekmektedir. Adres değişikliği, hisse devri, ünvan değişikliği, acente olarak ilanları, acenteliği iptali, sermaye değişikliği ve benzeri gibi bütün işlemlerde e-imza olmadan hiçbir işlem gerçekleştirilemez.

Mersis adres değişikliği yapmak istiyorsanız büyük çoğunlukla e-imza gerekli olacaktır. İlk olarak mersis üye girişi yapınız. Bu girişten sonra sizden e-imza istemez ise işlerinize devam edebilirsiniz. Fakat e-imza istiyor ise sistem, işleminize hiçbir türlü devam edemeyeceksiniz.

Birkaç adımda adres değişikliği nasıl yapılır sizlere açıklayacağız.
• E-imza ile birlikte sisteme giriş yapıldıktan sonra değişiklik tescil başvuru bölümü seçilir.
• Sağ köşede görülen seçim linki seçilir ve ekrana gelen değişiklik başlat bölümüne tıklanır.
• Adres ekranındaki gir-düzelt bölümü seçilir.
• Yeni adres girilir ve kaydedilir. Kaydetme işleminden sonra şimdi başvuru hazırla linki seçilir.
• Açılan sayfada kararlar yazısına daha sonrada karar ekinde bölümü seçilir.
• Karar no ve tarih yazılır, kararla ilgili açıklama eklenir.
• En son olarak onaya gönderilir.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
Mersis Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir